Bare en person i Norge er rikere enn Gustav Witzøe

Nyheter: For å trone på toppen må du ha en formue på over 20 milliarder kroner.

Kjell Inge Røkke har tatt topplasseringen på listen over landets mest formuende med en ligningsformue på 20,6 milliarder kroner, ifølge skattelistene.
PS: Oversikt over den Trønderske inntektstoppen finner du nederst i saken

Røkke overtar dermed plassen til Salmar-arving Gustav Witzøe (24). Aker-eieren står i skattelistene oppført med en ligningsformue på 20,6 milliarder kroner, mot 11,1 milliarder kroner i 2016, skriver Dagens Næringsliv.

Avisen setter den formidable formuesøkningen i sammenheng med fjorårets betydelige vekst i aksjekursen til Aker, hvor Røkke eier 67 prosent, og økningen i oljeprisen, som gir virkninger gjennom Akers eierskap i oljeselskapet Aker BP.

Image with visual paralax effect

Vi holder åpent! Vår flotte luftige uteservering bader i sol, og inne er vi drillet på godt smittevern. Ingen champagne...

Posted by Troll on Tysdag 1. juni 2021

Tredje største skattyter

Skattelistene for fjoråret ble lagt ut på Skatteetatens nettsted onsdag morgen klokka 7. Publiseringen er strengt regulert i en egen forskrift. Du kan søke i registeret på samtlige skattytere; naboen, foreldrene, kona og samboeren, om du vil, men da må du også tåle at de du søker på, blir informert om det. Reglene for bruk og publisering av skattelistene ble innskjerpet i 2011.

Røkke sto uten skattbar inntekt i fjor, men ligger på tredjeplass over de største bidragsyterne til felleskassen med 175 millioner kroner i betalt skatt. Kim Wahl og Trond Mohn ligger på henholdsvis første- og andreplass på listen over de største skattyterne.

Andresen-søstrene høyt oppe

Hovedeier Svein Støle (55) i meglerhuset Pareto er Norges nest rikeste med en formue på 7,24 milliarder kroner, mens døtrene til Ferd-eier Johan Andresen, Katharina Gamlemshaug Andresen og Alexandra Gamlemshaug Andresen, ligger på henholdsvis tredje- og fjerdeplass. De står begge oppført med en formue på 6,8 milliarder kroner.

Den bergenske forretningsmannen Trond Mohn runder av topp fem over Norges største formuer i fjor. Han sto oppført i skattelistene med en ligningsformue på drøyt 6,3 milliarder kroner. Han ligger dessuten som nummer to på listen over dem med høyest inntekt i fjor, med 489 millioner kroner og snaut 199 millioner kroner i betalt skatt.

Tidenes lønnsøkning

Kim Wahl fra Bærum var mannen som hadde størst inntekt i fjor, og som sannsynligvis fikk landets største «lønnsøkning». Wahl hadde en skattbar inntekt i 2017 på over 1 milliard kroner, hvilket er hele 953 millioner kroner mer enn i året før, ifølge Dagbladet.

Ifølge Bloomberg har 58-åringen siden 2004 vært styreleder og eier av investeringsselskapet Strømstangen, som blant annet baserer seg på investeringer i børsnoterte aksjer og eiendom. Mannen DN omtaler som «oppkjøpstoppen», betalte samlet 246 millioner kroner i skatt i fjor.

Einar Aas uten inntekt

Etter Wahl og Mohn følger skipsreder Fred. Olsens lillebror og kunstsamler Petter Olsen med 254 millioner kroner i inntekt, konsernsjef og eier i bedriftsrådgiverselskapet Nordpolen Holding, Espen Nordhus (187 millioner kroner) og Autostore-sjef Karl Johan Lier (snaut 186 millioner kroner).

Krafttraderen Einar Aas, som tidligere har vært på inntekts- og skattetoppen, sto helt uten skattbar inntekt i fjor. Formuen hans ble redusert fra 2,1 milliarder kroner i 2016 til 1,6 milliarder kroner i fjor.

Disse tjente mest i Trøndelag

                                                                                                                                        Inntekt              Formue           Skatt
GUSTAV WITZØEKVERVA147.211.2561.134.682.61353.384.049
2TORE WIGTILTRONDHEIM53.652.25540.094.71916.259.829
3PAUL ARVID LUNDHEIMDAL51.728.80726.468.96712.608.733
4GUSTAV WITZØEKVERVA44.273.05484.113.58214.016.899
5PÅL SÆTROMTRONDHEIM36.617.79513.424.89411.041.875
6ROGER HALSHAMNTRONDHEIM33.634.401163.231.52211.740.627
7PETER LYTZENDanmark33.349.629015.503.856
8KJETIL FØRSVOLLTRONDHEIM33.102.5788.640.98815.456.509
9ERIK HAMMER LØDEMELRANHEIM31.850.12815.583.0427.785.793
10LIV MURIEL SOLHAUGVIKHAMMER29.531.87041.071.4939.095.890
11LISE KRISTIN THUNTRONDHEIM28.953.4879.078.7829.268.323
12HÅVARD BERGE LEHNMELHUS24.423.0282.992.37611.088.603
13LEIF INGE NORDHAMMERHAMARVIK24.409.724606.350.13312.443.261
14HARALD ANGENTRONDHEIM24.095.81089.201.8727.916.617
15ANDRE KROGSTADTRONDHEIM23.831.8867.301.8677.153.851
16REIDAR BJARNE BALSTADHEGRA21.986.66914.885.9806.616.249
17IVAR JOHANNES KOTENGTRONDHEIM21.876.394795.066.81313.825.460
18GEIR HENRY BERNHARD HELMERSENTRONDHEIM21.287.72315.850.8266.448.607
19LARS KAARE LIANTRONDHEIM20.506.45853.810.2926.574.208
20SVEIN ROGER TORGERSENTRONDHEIM20.451.47779.584.4286.766.586
21NICKLAS BENDTNERJAKOBSLI19.939.35009.287.137
22ELSE WAMSTAD AKSELSENTRONDHEIM18.597.78710.610.3705.608.578
23TOMAS KJENNERUDTRONDHEIM17.399.34228.153.6365.807.462
24KOLBJØRN OPSAHL SELMERRANHEIM16.680.818323.429.6917.044.970
25MARKUS HENRIKSENStorbritannia16.566.46720.724.560304.084
26KAARE ARNSTADJAKOBSLI16.161.72222.986.0675.028.059
27GEIR OVE BOSTRØMTRONDHEIM15.598.72432.962.9704.970.194
28MARIUS VINJETRONDHEIM15.321.994208.608.5686.452.774
29ERIK HAGENTRONDHEIM14.966.4525.442.5964.783.698
30JON HARALD NORDBREKKENRØROS14.627.826400.123.4137.765.562
31ANDERS MYRVOLDSTEINKJER14.333.55713.421.2974.414.877
32OLVE RYDNINGTRONDHEIM14.250.93154.183.3134.685.591
33ROAR MUNKHAUGENHEIMDAL14.250.49989.823.3025.773.364
34NILS JOHAN MUNKHAUGENMELHUS13.910.21995.566.4625.239.219
35HEIDI MUNKHAUGEN SELVAAGHEIMDAL13.117.35490.344.2034.638.686
36RAGNAR LYNGVANVIKAN13.094.955118.989.2705.020.686
37OLA LOETRONDHEIM13.080.93634.384.3776.049.737
38TERJE BONDØRØRVIK12.788.579181.314.0645.448.038
39THOMAS JOHAN JESSENTRONDHEIM12.776.3473.483.2284.182.662
40ARILD ANDERSENJAKOBSLI12.634.33233.957.8844.144.614
41ØYVIND CHRISTENSENTRONDHEIM11.947.131463.185.9097.396.987
42KRISTOFFER LANDSEMSKAGE I NAMDALEN11.921.9369.107.2373.765.478
43INGE MIKKELHAUGTARVA11.674.19227.845.8743.780.613
44RUNE TEVASVOLD AUNEHEIMDAL11.486.84319.343.5992.948.021
45MAGNUS GRANDESAKSVIK11.399.43813.870.7423.538.896
46DAVID WILLIAM LEVINETRONDHEIM11.379.68714.112.3483.484.260
47STEIN HELLIKSENTRONDHEIM11.275.49535.319.3133.724.800
48FRODE JOHANSENJAKOBSLI11.227.82270.571.5364.327.815
49TORE LINDBAKTRONDHEIM11.226.908128.882.9064.550.091
50MORTEN LINDBAKTRONDHEIM11.002.521141.266.7374.507.686
51JON REFSNESTRONDHEIM10.927.64566.735.3593.989.065
52ØYSTEIN VOLDTRONDHEIM10.890.42081.839.9704.038.182
53HELGE GÅSØHAMARVIK10.743.662760.687.0009.726.034
54HANS-PETTER FAANESSTRONDHEIM10.475.76514.042.1823.588.890
55TONE RANDI AUSTLIINDERØY9.964.81518.544.0403.114.741
56TROND REIME REINERTSENLØKKEN VERK9.767.056532.251.5997.915.453
57OLE MORTEN LØVSETHRØRVIK9.748.74702.335.324
58BRITT EINERSENFLATÅSEN9.708.18903.012.494
59MAGNE JOHNSENSAUPSTAD9.651.7426.916.2753.026.070
60JON REIDAR GRESSETHJAKOBSLI9.500.5805.065.9772.973.756
61KJELL BERGTRONDHEIM9.458.94369.526.9283.223.737
62FRITHJOF ANDREAS LILJE RIISTRONDHEIM9.255.21099.692.7203.783.205
63OLE BIRGER GIÆVERTRONDHEIM9.121.190110.699.6073.896.882
64SONDRE SKJELBRED REFSNESTRONDHEIM9.000.05290.864.9643.448.881
65HASLE GJERDETRONDHEIM8.998.416111.773.5143.650.258
66OTTAR VASSELJENSTJØRDAL8.997.61713.701.3792.366.640
67HERMANN ØYSTEIN DOLMENNAUSTBUKTA8.959.86250.857.0313.122.656
68JAN ARILD VIKANTRONDHEIM8.941.9283.465.0272.493.758
69SIGRID VASSELJENTRONDHEIM8.879.75412.736.2902.316.017
70FINN HAUGANTRONDHEIM8.874.88821.459.2864.121.517
71BJØRN STEINAR BERG-HANSENRØRVIK8.734.73823.697.7992.750.165
72GEIR KARSTEN FURBERGDYRVIK8.683.71897.089.5963.660.282
73ANDERS DYRSETHTRONDHEIM8.680.02714.138.5492.799.041
74LARS MÅSØVALKVERVA8.641.348181.399.8834.274.418
75ASTRID VASSELJENTRONDHEIM8.631.26515.567.5222.220.236
76KJELL ULLEBERG BYEMELHUS8.577.00751.446.7544.016.093
77KLAUS HATLEBREKKETRONDHEIM8.521.13115.975.7024.000.097
78ÅGE ERIKSENTRONDHEIM8.495.61826.027.5242.779.580
79SVEIN ARILD VESTERMOJONSVATNET8.437.1435.586.3813.891.905
80TORUNN MARIE VASSELJENTRONDHEIM8.412.5229.986.7342.116.868
81TORKIL MUNKHAUGENHEIMDAL8.298.332115.036.0563.488.659
82KRISTIAN TORE LØKKEREVSNES8.124.23585.971.6703.215.925
83KNUT OVE BØRSETHLER8.083.58502.574.664
84ARNE MARIUS FISKUMSKAGE I NAMDALEN7.950.21127.763.4282.572.649
85VEGARD WOLLANHEIMDAL7.888.409156.438.7983.525.323
86KÅRE JOHAN MOENTRONDHEIM7.819.50612.513.6661.922.495
87ANDERS THORSTENSENTRONDHEIM7.818.616140.859.4923.639.228
88ELLING JOSTEIN ERIKSENFANNREM7.749.97173.266.6242.978.392
89ELLEN TVEIT KLINGENBERGHEIMDAL7.732.2578.158.0173.591.706
90ODD REITANTRONDHEIM7.681.2176.261.354.61555.530.329
91TORSTEIN BARANE HALDORSENTRONDHEIM7.592.90748.400.2242.208.364
92OLE TORBERG BJØRNEVIKJAKOBSLI7.526.82402.381.986
93ARILD SKAUGTRONDHEIM7.509.11611.816.5562.337.532
94JON ATLE GULLATRONDHEIM7.468.6535.342.8862.377.388
95INGER-MARIE NORDBACK-ERIKSENSKATVAL7.414.5884.062.0341.833.799
96VIBECKE BONDØRØRVIK7.384.53293.616.3633.146.057
97INGRID ELISABETH SKARVIK AMUNDSENTRONDHEIM7.370.01313.308.7662.283.790
98AGNAR JOHANNES NORDBACKSTJØRDAL7.326.0857.923.7901.836.569
99JAN KONRAD JAHRENTRONDHEIM7.267.26194.503.3533.804.242
100PÅL PETTERSEN BERGTRONDHEIM7.232.590126.587.8732.984.154

KILDE: Adresseavisen