Svenske «mafia»-siktet etter kidnapping i Trondheim

Nyheter: Totalt 12 personer er siktet i kidnapping/utpressingssaken.

En mann i 20-årene ble i juni pågrepet i Sverige og utlevert til Norge i forbindelse med en kidnapping- og utpressingssak i Trondheim 8. mai. Mannen er svensk statsborger og har sittet i varetekt siden han ble utlevert til Norge, siktet for medvirkning til grov utpressing. Han er én av totalt 12 menn som er siktet i saken, skriver Nidaros.

Kriminell gruppe

Siktelsen er en utvidelse:

– Endringene er gjort fordi den informasjon som ligger i saken tilsier at riktig straffebestemmelse er grovt ran begått av en organisert kriminell gruppe, skriver påtaleansvarlig i saken, politiadvokat Bente Bøklepp, i en sms til Nidaros.

I mai i år skrev den svenske storavisa Aftonbladet at politiet etterforsket en mulig kobling til Foxtrot-nettverket og «den kurdiske reven» Rawa Majid.

I september bekreftet Bøklepp at politiet mener saken har tilknytning til det beryktede nettverket.

– Vi mener det er knytning til Foxtrot, på hvilken måte vil komme fram i hovedforhandling, skriver Bøklepp til avisa.