Alle konfirmasjoner i Trondheim blir utsatt til høsten

Nyheter: Den norske kirke ber om at alle konfirmasjoner utsettes til etter sommerferien, melder NTB.

Saken oppdateres

Kirken ber menighetene om å utsette vårens konfirmasjoner til etter sommerferien som følge av koronakrisen.

– Menighetene lokalt må informere om endringer i konfirmasjonsundervisningen og sette en foreløpig dato for konfirmasjon på høsten, opplyser konstituert preses i Bispemøtet Atle Sommerfeldt og direktør i Kirkerådet Ingrid Vad Nilsen.

Må ta vårt ansvar

– Som kirke må vi ta vårt ansvar for å begrense smitten. Når vi nå utvider tiden for de strenge tiltakene, og samtidig utsetter konfirmasjonene, er det for å bidra til forutsigbarhet og forberede oss på at denne situasjonen kan vare en god stund, sier stiftsdirektør i Nidaros bispedømme, Steinar Skomedal i en pressemelding mandag.

Sånn det ser ut nå, må påskegudstjenestene trolig foregå over nett, TV og radio, opplyses det videre.

Vielser kan fortsatt finne sted, men det avhenger av de gjeldende smittevernreglene.