50.000 kveite på rømmen fra oppdrettsanlegg
Foto: Marit Hommedal / NTB scanpix
Fiskeridirektoratet fikk tirsdag melding om at rundt 50.000 kveite har rømt fra anlegget Folderøyholmen på Bømlo i Hordaland.
Anlegget eies av Tubilah AS. Selskapet setter onsdag i gang gjenfangstfiske av fisken, som veier om lag 1,5 kilo.
Ifølge Fiskeridirektoratet er det første gang kveite i et slikt omfang har rømt fra norske anlegg. De opplyser at de nå vil følge saken tett, og hente inn faglige råd.
For å få bedre oversikt over hvordan fisken sprer seg, ber direktoratet folk om å ringe vaktsentralen ved eventuelle tips.
I høst har Fiskeridirektoratet også mottatt meldinger om fangst av rømt regnbueørret i Skjoldafjorden og i Grindeelva i Tysvær kommune i Rogaland. De ønsker å få inn tips dersom andre har fått inn lignende fangst i området.